RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Słoweńcy od przyszłego roku płacą w euro

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Od przyszłego roku Słowenia znajdzie się w strefie euro – potwierdzili to dziś przywódcy Unii Europejskiej, którzy zebrali się na szczycie w Brukseli. Prawa do wprowadzenia euro odmówiono natomiast Litwie.

Decyzję w sprawie Słowenii ministrowie finansów UE przyjęli już wcześniej – po wydaniu przez Komisję Europejską specjalnego raportu na ten temat. Będzie to pierwszy kraj spośród nowych członków Wspólnoty, w którym obowiązującą walutą będzie euro.

Z odmową nie może się pogodzić Litwa, której KE wytknęła zbyt wysoką inflację. W przypadku Wilna najszybszym możliwym terminem przystąpienia do strefy euro jest 1 stycznia 2008 roku.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: