Dotychczas zarzuty postawiono 21 osobom, 3 z nich zostały już oskarżone. Zarzuty dotyczą m.in. narażenia górników na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu oraz niedopełnienia przepisów bezpieczeństwa i fałszowania dokumentów. O te przestępstwa podejrzani są zarówno pracownicy kopalni, jak i firmy Mard, która również wykonywała prace pod ziemią.
Do tragedii w kopalni „Halemba” doszło 21 listopada 2006 r. W wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 23 górników.