- Podpisujemy umowę ze studentem. Część wypracowanej kwoty on odbiera, część jest traktowana jako odpracowanie powtarzania przedmiotu - tłumaczy pracowniczka politechniki. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać studenci, którym zabrakło punktów do zaliczenia semestru. Wówczas, aby kontynuować naukę, muszą powtarzać niezaliczony przedmiot. A to kosztuje około kilkuset złotych.
W każdym semestrze takich pracujących studentów jest około 50. - Lepiej odpracować, niż zapłacić - mówi studentka pracująca w dziekanacie. Odśnieżanie to tylko jedno z proponowanych studentom zajęć. Najwięcej uczących się pracuje w biurach czy laboratoriach.