Lider włoskiej Ligi, dotychczasowy wicepremier i szef resortu spraw wewnętrznych Matteo Salvini oświadczył po rozmowie z prezydentem Sergiem Mattarellą, że najlepszym rozwiązaniem obecnego kryzysu rządowego po rozpadzie koalicji jego partii z Ruchem 5 Gwiazd są wybory. "Włochy nie mogą sobie pozwolić na to, by tracić czas, nie mogą mieć rządu, który się kłóci" – oświadczył.


Delegacja Ligi z Salvinim na czele spotkała się z prezydentem w ramach prowadzonych przez niego konsultacji w sprawie rozwiązania kryzysu rządowego.

Relacjonując spotkanie z Mattarellą, Salvini stwierdził: "Powtórzyliśmy, że zbyt wiele słów sprzeciwu doprowadziło do zakończenia pracy rządu". Jego zdaniem gabinet Giuseppe Contego "stał w miejscu", "nie szedł naprzód, a reformy nie były realizowane".

Byłem świadom tego, że rząd stoi, ale jeśli jest wola, by kraj ruszył z miejsca, jesteśmy gotowi bez uprzedzeń, bez spoglądania wstecz - zadeklarował Salvini. Dzisiaj najlepszym rozwiązaniem nie mogą być żadne pałacowe gierki, rządy przeciwko komuś, ale wybory - dodał. 

Salvini pozytywnie ocenił pracę partnera koalicyjnego, lidera Ruchu 5 Gwiazd, wicepremiera Luigiego Di Maio. Uważam, że dobrze pracował w interesie kraju - powiedział.

Konsultacje w sprawie rozwiązania kryzysu zakończy w czwartek spotkanie prezydenta z delegacją Ruchu Pięciu Gwiazd z Di Maio na czele. Następnie oczekiwane jest oświadczenie na temat ich przebiegu i konkluzji Sergio Mattarelli.