RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rząd chce ograniczyć swobodę samorządów

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt zmian w ustawach samorządowych, które radykalnie ograniczają kompetencje i samodzielność samorządów - alarmuje "Gazeta Prawna". Według dziennika, propozycje resortu w sposób nieproporcjonalny do potrzeb rozszerzają natomiast uprawnienia nadzorcze i kontrolne wojewodów.

Wojewodowie uzyskają mianowicie prawo do zwoływania nadzwyczajnych sesji rad gmin, powiatów i sejmików województw, a także prawo do przeprowadzania kontroli wykonywania zadań własnych samorządu.

Nowe rozwiązania już oprotestowują samorządowcy, a krytykują je także konstytucjonaliści. Twierdzą, że są one sprzeczne z zasadą decentralizacji administracji publicznej i konstytucyjnymi zasadami samodzielności gminy.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: