Rosjanie wstrzymali import norweskiego łososia, ponieważ twierdzili, że jego mięso zawiera zbyt wysoki poziom metali ciężkich. Norwedzy zarzucili stronie rosyjskiej polityczne motywy decyzji, które – ich zdaniem – miały wynikać ze sporu o podział stref ekonomicznych na Morzu Barentsa, kryjących ogromne zasoby ropy i gazu.
Hodowla i eksport łososi są ważną dziedziną norweskiej gospodarki. Hodowlę na skale przemysłową rozpoczęto w Norwegii w połowie lat 90’ XX wieku. W 2004 roku eksport tych ryb wyniósł już 565 tys. ton o wartości ponad 124 mln euro.