RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Religa proponuje nowe ubezpieczenie

Autor: Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Ubezpiecznie pielęgnacyjne w wysokości ponad jednego procenta podatku - to najnowsza propozycja ministra zdrowia. Zbigniew Religa jutro zgłosi ten pomysł na posiedzeniu rządu.

Ubezpieczenie pielęgnacyjne płaciłby każdy pracujący, ale jednocześnie pełną kwotę można by odliczyć od podatku. To zaś oznacza, że straty poniósłby budżet państwa i to spore bo około 4 miliardy złotych rocznie. Za te pieniądze finansowane byłoby leczenie i opieka ludzi najstarszych.

To pierwszy pomysł ministra. Kolejny dotyczy wprowadzenia częściowej odpłatności za leczenie: Ja mogę zaakceptować propozycję współpłacenia pod warunkami, o których powiedziałem. Minister Religa zgadza się, aby pacjenci płacili 5 złotych za każdą wizytę u specjalisty i 10 złotych za każdy dzień pobytu w szpitalu. Z opłat tych zwolnione byłyby dzieci, kobiety w ciąży i osoby po 60 roku życia. Sam jednak takich propozycji nie zgłosi, ale czeka aż to zrobią inni np. PO, która wielokrotnie o konieczności współpłacenia mówiła.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: