Świadkami rewelacyjnych skoków byli widzowie konkursu Pucharu Świata w fińskim Kuusamo: czterech zawodników przekroczyło granicę 140 m! 142,5 m uzyskał 19-letni Słoweniec Domen Prevc i zakończył rywalizację tuż za podium. Na najniższy stopień podium wskoczył Kamil Stoch: Polak poszybował na odległość 144 m! Półtora metra dalej lądował Niemiec Andreas Wellinger i ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji. Poza zasięgiem rywali był natomiast Ryoyu Kobayashi: Japończyk uzyskał 147,5 m!

Jedynym Polakiem, który nie zdołał wywalczyć miejsca w stawce konkursowej, był Maciej Kot: w kwalifikacjach uzyskał zaledwie 105 m.

W pierwszej serii skoków jako pierwszy w polskiej ekipie na belce startowej zasiadł Stefan Hula. Niestety tego występu nie może zaliczyć do udanych: wylądował na zaledwie 112. metrze i w ostatecznym rozrachunku zajął dopiero 44. pozycję.

125,5 m uzyskał Jakub Wolny, a skaczący tuż po nim Dawid Kubacki wylądował cztery i pół metra dalej.

Dobrą odległość uzyskał w pierwszej serii Piotr Żyła: skoczył 133,5 m, a jeszcze dalej - na 136,5 m - poszybował Kamil Stoch.

Na półmetku rywalizacji w pierwszej "10" plasowało się więc trzech Polaków: Stoch miał trzeci wynik serii, Żyła szósty, a Kubacki dziesiąty. Na 17. pozycji do rundy finałowej awansował Wolny.

W drugiej serii dalekie skoki oddali Wolny, który uzyskał 134 m, i Kubacki, który wylądował metr bliżej.

Doskonale spisał się Żyła: skoczył 139,5 m - fenomenalny skok oddał Stoch: wylądował na 144. metrze!

Jeszcze dalej lądowali Andreas Wellinger, który uzyskał 145,5 m, i 22-letni Ryoyu Kobayashi: Japończyk poszybował na odległość 147,5 m i sięgnął po drugie w ten weekend zwycięstwo w Kuusamo!

Na 5. pozycji zakończył rywalizację Piotr Żyła, dwunasty był Dawid Kubacki, a "oczko" niżej uplasował się Jakub Wolny.

Po niedzielnych zawodach w Kuusamo na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata umocnił się - z 260 punktami na koncie - Kobayashi. Drugi - ze stratą 70 punktów - jest Stoch, a trzecie miejsce zajmuje Żyła, tracący do Japończyka 115 punktów.

W sobotę dwóch Polaków na podium!

Niedzielna rywalizacja była trzecim konkursem indywidualnym w sezonie 2018/19. W poprzednim, przypomnijmy, biało-czerwoni uzyskali doskonałe wyniki: Kamil Stoch był drugi, Piotr Żyła trzeci!

Stoch poszybował w sobotnim konkursie na odległość 140,5 m, Żyła wylądował cztery i pół metra bliżej.

Zadowolony mógł być ze swojego występu również Jakub Wolny, który skoczył 132,5 m i zakończył rywalizację na 11. miejscu - najlepszym w karierze. Stefan Hula wylądował metr dalej, ale uplasował się na 20. pozycji.

Zupełnie nieudany start zaliczyli natomiast w sobotę Dawid Kubacki i Maciej Kot. Kubacki po skoku na odległość 120 m zajął 35. lokatę, Kot zaś uzyskał zaledwie 106 m i był 53.

Zawody wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi, który skoczył 138,5 m.