RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Przełom w diagnostyce raka piersi

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Naukowcy z uniwersytetu w Ohio opracowali metodę badań ultradźwiękowych, która pozwala ocenić zagrożenie nowotworem bez wykonywania bolesnych biopsji.

Gdy badanie USG albo mammografia wykażą istnienie w obrębie piersi jakiś podejrzanych zgrubień, konieczne jest wykonanie biopsji, by ocenić, czy guz jest złośliwy.

Nowa metoda wykorzystuje fakt, że tkanka nowotworowa jest zwykle mniej elastyczna niż nieszkodliwe zgrubienia i nie poddaje się przy nacisku. Przy pomocy ultrasonografu można więc obserwować zachowanie guza pod wpływem ucisku głowicą aparatu.

Podczas testów na 123 przypadki guzów piersi badacze wykryli bezbłędnie wszystkie 17 przypadków nowotworów złośliwych. Są nadzieje, że podobną metodę będzie można zastosować także w przypadkach innych nowotworów, np. wątroby.

Kiedy można się spodziewać klinicznego zastosowania tej metody? Wszystko wskazuje na to, że konieczne testy prawdopodobnie uda się przeprowadzić w ciągu roku.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: