Podczas obecnych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono, że w przypadku dwóch osób doszło do zamiany ciał, a w pięciu przypadkach - że w trumnach znajdowały się fragmenty ciał osób innych niż te, które powinny być w nich pochowane - poinformował na konferencji prasowej prok. Marek Kuczyński. Zastępca Prokuratora Generalnego prok. Marek Pasionek, który nadzoruje śledztwa związane z tragedią 10 kwietnia 2010 roku, poinformował natomiast, że analiza materiału dowodowego pozwoliła na sformułowanie nowych zarzutów wobec dwóch kontrolerów lotów ze Smoleńska i wobec trzeciej osoby, która znajdowała się w wieży kontroli lotów. W przypadku kontrolerów chodzi o umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu lotniczym, w przypadku trzeciej osoby - o pomocnictwo.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

11:33

Zakończyła się konferencja prasowa prokuratorów zajmujących się śledztwami smoleńskimi.

11:30

Prok. Kuczyński: Z tego, co wiem, nie wysłano Donaldowi Tuskowi wezwania na przesłuchanie w wątku dot. zawiadomienia o zdradzie dyplomatycznej.

11:28

Prok. Kuczyński: Zawiadomienie podkomisji smoleńskiej działającej w MON ws. fałszowania czarnych skrzynek tupolewa zostało włączone do głównej sprawy i ten wątek jest badany w ramach głównego śledztwa.

11:19

Prok. Kuczyński: Trwają prace związane ze sformułowaniem wniosku do Rosjan ws. możliwości skatalogowania przez nas na miejscu wszystkich elementów wraku tupolewa.

11:14

Prok. Pasionek: Analiza rosyjskiej dokumentacji medycznej wskazywała na to, że w toku czynności medycznych w Moskwie doszło do nieprawidłowości.

11:11

Prok. Kuczyński: Nie możemy mówić o szczegółach zarzutów w sytuacji, kiedy nie zostały one przedstawione podejrzanym. 

11:09

Prok. Kuczyński: Działanie kontrolerów ze Smoleńska niewątpliwie było jedną z przyczyn katastrofy smoleńskiej.

11:08

Prok. Kuczyński: Na zmianę zarzutów wobec kontrolerów ze Smoleńska i postawienie zarzutów trzeciej osobie pozwoliła nowa opinia fonoskopijna z odczytu rejestratorów - odczytano więcej wypowiedzi niż poprzednio.

11:05

Prok. Schwartz: Prowadzone są postępowania dot. poświadczenia nieprawdy w dokumentach z sekcji zwłok przeprowadzonych przez Rosjan i znieważenia zwłok.

11:03

Prokuratura: ws. katastrofy smoleńskiej będzie nowa, kompleksowa opinia biegłych z zakresu lotnictwa, powstanie z udziałem ekspertów zagranicznych.

10:58

Prok. Kuczyński: Chcemy na miejscu skatalogować każdy fragment wraku tupolewa.

10:57

Prok. Kuczyński: Wydano postanowienie o postawieniu dwóm kontrolerom lotów zarzutów umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lotniczym, wobec trzeciej osoby - pomocnictwa w sprowadzeniu katastrofy. Skierowaliśmy do strony rosyjskiej wniosek o pomoc prawną (chodzi o przedstawienie tym trzem osobom zarzutów - red.). Na obecnym etapie więcej szczegółów ujawnić nie możemy.

10:51

Prok. Krzysztof Schwartz: Ślady zabezpieczone na miejscu katastrofy, fragmenty samolotu będą badane przez laboratoria z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

10:49

Prok. Kuczyński: Do końca tego roku jeszcze 40 ekshumacji.

10:47

Prok. Marek Kuczyński: Podczas obecnych ekshumacji stwierdzono, że w przypadku dwóch osób doszło do zamiany ciał, w pięciu przypadkach stwierdzono, że w trumnach znajdują się fragmenty ciał osób innych niż te, które powinny być w nich pochowane.

10:43

Informując o nowych zarzutach dla kontrolerów lotów ze Smoleńska i trzeciej osoby, która znajdowała się wówczas w wieży kontroli lotów, prok. Pasionek wyjaśnił, że chodzi o zarzut umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lotniczym.

10:39

Prok. Pasionek: Analiza dowodów pozwoliła na sformułowanie nowych zarzutów wobec kontrolerów lotów ze Smoleńska i trzeciej osoby, która znajdowała się w wieży.

10:37

Prok. Pasionek: Nie jest tak, że kwestia wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej nikogo w Europie nie interesuje.

10:33

Prok. Pasionek: Powiodła się próba umiędzynarodowienia śledztwa. Sekcje po ekshumacjach prowadzone są przez światowej klasy specjalistów. Ujawniono kolejne nieprawidłowości. Chodzi nie tylko o przypadek zamiany ciał, ale w trumnach znajdują się szczątki innych osób.

10:31

Prok. Pasionek: Przeanalizowaliśmy ponad 2000 tysiące tomów akt.

10:30

Rozpoczęła się konferencja prok. Marka Pasionka, prok. Marka Kuczyńskiego i prok. Krzysztofa Schwartza.

10:27

Za trzy minuty powinna rozpocząć się konferencja prasowa zastępcy Prokuratora Generalnego Marka Pasionka, który nadzoruje śledztwa związane z katastrofą 10 kwietnia 2010 roku.

Zapowiadając tę konferencję, rzeczniczka Prokuratury Krajowej mówiła w rozmowie z dziennikarzem RMF FM: "Przyszedł czas, żeby powiedzieć o wszystkim, czego przez ostatni rok prokuratorzy dowiedzieli się o katastrofie smoleńskiej".

Przypomnijmy, obecnie okoliczności katastrofy bada specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej, która w początkach kwietnia ubiegłego roku, po sześciu latach, przejęła śledztwo ws. katastrofy od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

Wcześniej Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich przedstawić) i dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który zajmował się transportem najważniejszych osób w państwie.


(e)