Akt oskarżenia prokuratora wysłała do warszawskiego sądu jeszcze w czerwcu 2005 roku. Zarzuty postawiono trzem posłom, którzy wraz z innymi osobami w 2002 roku wysypali zboże z Niemiec na tory na stołecznym Żeraniu. Według prokuratury, akcja spowodowała straty w wysokości 5 tys. zł. Zniszczono wtedy 1,2 tony zboża, a zanieczyszczono – 24 tony. Grozi za to do 5 lat więzienia.
W śledztwie żaden z posłów nie przyznał się do zarzutów. Lepper podkreślał, że dostał informację, iż sprowadzono pszenicę zanieczyszczoną nitrofenem i że podjął akcję "wobec bezczynności organów państwa w tej sprawie". W akcie oskarżenia podkreślono, że Lepper był już cztery razy skazany prawomocnymi wyrokami.