Koniec z bezterminowymi prawami jazdy. Zgodnie z wymogami europejskiej dyrektywy najpóźniej za 3 lata musimy zacząć wydawać nowe dokumenty. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej, bo do roku 2033 trzeba wymienić wszystkie dokumenty.

Prawo jazdy zyskuje na randze, a że czasem trudno rozpoznać właściciela na zdjęciu sprzed 40 lat Unia postanowiła, że dokument będzie wydawany terminowo. Poszczególne kraje mogą dowolnie przyjąć czy uprawnienia będą ważne 10 czy 15 lat. Polska skłania się ku drugiemu rozwiązaniu.

Posłuchaj mojej relacji o nowych prawach jazdy z Faktów

Nowy dokument będzie plastikowy, a po tym gdy skończy się jego ważność, kierowca będzie musiał niestety znów zdać egzamin i zapłacić za nowe prawo jazdy. To nie wszystkie zmiany w Ustawie o kierujących, którą muszą uchwalić posłowie. Przybędzie nam kategorii, potrzebne będzie prawo jazdy na motorower, wzrośnie też granica wieku od której będzie można ubiegać się o prawo jazdy na motocykl.

Andrzej Bogdanowicz z Ministerstwa Infrastruktury o zmianach dotyczących nowych praw jazdy

Nowa Ustawa o kierujących była już praktycznie gotowa, ale po tym jak rozwiązał się Sejm, prace musiały ruszyć prawie od nowa, trzeba mieć nadzieję, że posłom uda się przyjąć nową wersję przed końcem roku, rząd przygotuje wtedy potrzebne rozporządzenia i w przyszłym roku możliwe, że nowe dokumenty będą już wydawane.