Przez trzy ostatnie lata podczas spacerów kosmicznych stacja pozostawała pusta. Kilka tygodni temu prom Discovery dowiózł na stację niemieckiego astronautę Thomasa Reitera i załoga znów liczy trzy osoby.
Reiter i Amerykanin Jeff Williams w ciągu ponad 6,5-godzinnego spaceru mają zainstalować nowe elementy wyposażenia ISS, m.in. aparaturę do pomiarów napięcia gromadzącego się na obudowie stacji w związku z pracą paneli słonecznych. Dzisiejszy spacer, którego elementem będą też drobne naprawy, ma pokazać, że ISS wraca już do normalnego trybu pracy.