Za nami ostatnie posiedzenie obecnej Rady Polityki pieniężnej, która nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Co dla nas oznacza dzisiejsza decyzja?

Przede wszystkim to, że oprocentowanie kredytów i lokat nie zmieni się. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Główna stopy wynosi 3,5 procent.

To znaczy, że kryzys jeszcze trwa, ale powoli zaczyna odpuszczać. Wkrótce ceny w sklepach i na stacjach benzynowych mają rosnąć znacznie wolniej niż dotychczas, polska waluta ma zyskiwać na wartości, a gospodarka rozwinąć skrzydła. Co ważne firmy przestają w końcu masowo zwalniać pracowników.

To była ostatnia decyzja obecnej Rady Polityki Pieniężnej. Przez ostatnie 6 lat rada próbowała pobudzać wzrost gospodarczy i walczyć ze zbyt wysoką inflacją. I to ostatnie właśnie radzie się nie udało. Chociaż przez cały okres urzędowania rady, inflacja utrzymywała się na średnim poziomie 2,8 procent, to w tym roku doszła już 3,5 procent.

Trzeba jednak pamiętać, że kadencja obfitowała w wiele trudnych wydarzeń jak przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, czy ostatni kryzys.

Wkrótce sejm, senat i prezydent wybiorą po trzech nowych członków rady, którzy zaczną urzędować na przełomie stycznia i lutego.