Od stycznia do 10 września br. wnioski o nadanie statusu uchodźcy złożyło w naszym kraju 245 obywateli Syrii, z czego 160 osób to ci sprowadzeni pod koniec czerwca przez Fundację Estera - wylicza "Rzeczpospolita". Ponad połowa Syryjczyków sprowadzonych przez Fundację - 86 osób - zaraz po otrzymaniu statusu uchodźcy wyjechała z Polski na Zachód.
Polska jest dla migrantów jedynie krajem tranzytowym, Syryjczycy nie są tu wyjątkiem - mówi "Rp" dr Paweł Dąbrowski, przewodniczący Rady ds. Uchodźców przy Premierze. To zjawisko trwałe, które obserwujemy od lat. Generalnie cechą migracji do Polski jest jej tranzytowość - dodaje.
(mn)