RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Ponad połowa Syryjczyków sprowadzonych do Polski błyskawicznie wyemigrowała

Publikacja: Środa, 16 września (07:46) Aktualizacja: Środa, 16 września (07:00)

Ponad połowa uchodźców z Syrii, których sprowadzono w tym roku do Polski, już wyemigrowała - ujawnia "Rzeczpospolita". Wiele wskazuje na to, że podobnie postąpi większość uchodźców, którzy mają do nas trafić – podkreśla dziennik.

Od stycznia do 10 września br. wnioski o nadanie statusu uchodźcy złożyło w naszym kraju 245 obywateli Syrii, z czego 160 osób to ci sprowadzeni pod koniec czerwca przez Fundację Estera - wylicza "Rzeczpospolita". Ponad połowa Syryjczyków sprowadzonych przez Fundację - 86 osób - zaraz po otrzymaniu statusu uchodźcy wyjechała z Polski na Zachód.

Polska jest dla migrantów jedynie krajem tranzytowym, Syryjczycy nie są tu wyjątkiem - mówi "Rp" dr Paweł Dąbrowski, przewodniczący Rady ds. Uchodźców przy Premierze. To zjawisko trwałe, które obserwujemy od lat. Generalnie cechą migracji do Polski jest jej tranzytowość - dodaje.  

(mn)

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: uchodźcy
Dalsza część artykułu pod materiałem video: