Aż 111 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono dzisiaj w Polsce. Oznacza to, że od początku epidemii zanotowano w naszym kraju już 536 przypadków koronawirusa. 5 chorych niestety zmarło. Dobre wieści dotarły natomiast z Chin, skąd pochodzi nowy wirus: tam już trzecią dobę z rzędu nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków Covid-19. Chińczycy obawiają się jednak drugiej fali epidemii, która może nastąpić wraz z powrotem do kraju m.in. studentów przebywających na zagranicznych wymianach.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Według najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, w Polsce odnotowano dotąd 536 zakażeń koronawirusem. 5 chorych zmarło.

22:55

Władze włoskiego stołecznego regionu Lacjum zaprotestowały przeciwko zatrzymaniu przez polskie służby celne 23 tysięcy maseczek ochronnych kupionych w Polsce w związku z kryzysem epidemiologicznym - podała agencja Ansa.

22:38

Nie żyje były działacz i legendarny prezydent Realu Madryt Lorenzo Sanz. Był zakażony koronawirusem. Miał 76 lat.

22:26

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza w Wielkopolsce został zamknięty: taką decyzję Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła po tym, jak w piątek u 38-letniej pacjentki placówki stwierdzono zakażenie koronawirusem.

"Zarządzono kwarantannę dla wszystkich pacjentów i pracowników placówki" - przekazał dyrektor szpitala Sławomir Wysocki.

przymusową kwarantanną objętych zostało w sumie 68 ludzi, w tym 54 pacjentów.

21:55 WŁOCHY:

We Włoszech zawieszone zostały wszelkie gry losowe, w tym słynna Superenalotto, w której regularnie padają wielomilionowe nagrody. Wydano nakaz wyłączenia wszystkich automatów do gier. To kolejny krok w ramach walki z epidemią koronawirusa.

21:54

Kolejne nadleśnictwa wprowadzają zakazy wstępu do lasu. Jak się okazuje: Polacy bardzo skrupulatnie zastosowali się do zaleceń, by unikać dużych skupisk ludzi w miastach - a w zamian wybrać np. odpoczynek na łonie przyrody, z dala od miejskich tłumów.

"Poszły w mediach informacje, żeby nie grupować się w marketach, w mieście - tylko żeby korzystać ze świeżego powietrza w lesie. No i ludzie zrozumieli to tak, że do lasu trzeba jechać - i w związku z tym wszyscy jadą do lasu. Zagęszczenie na parkingach przyleśnych jest tak duże jak na parkingu przy dużym supermarkecie! Jeden koło drugiego, ten wsiada, ten wysiada, ten kicha, ten wyprowadza psa - to jest bardzo duże zagrożenie przez to, że jest kontakt między ludźmi. A przecież ta kwarantanna dla całego społeczeństwa polega na tym, żeby kontakt człowieka z człowiekiem był jak najrzadszy i jak najdalszy" - podkreśla w rozmowie z RMF FM Jan Kosiorowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Od dzisiaj do końca marca zakaz wstępu do lasu obejmuje m.in. Puszczę Niepołomicką koło Krakowa.

21:48 Turcja:

W Turcji liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrosła o 12, w sumie zmarło 21 osób

Stwierdzono 277 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; liczba osób zakażonych ogólnie wynosi 947 - poinformował minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca.

21:40

Każda rodzina w Bergamo będzie opłakiwać swoich bliskich. Nie ja to mówię, ale liczby - powiedział ordynator oddziału pneumologii w tamtejszym szpitalu imienia Papieża Jana XXIII Fabiano Di Marco, cytowany przez włoskie media.

21:22

Lekarze z włoskiego Piemontu zaapelowali do rządu Giuseppe Contego o wsparcie i interwencję w związku z epidemią koronawirusa. 

Sytuacja jest ciężka, w najbliższych dniach będzie dramatyczna - napisali w liście. Jak dodali, są u kresu możliwości.

Lekarze zaapelowali o stworzenie im warunków do wykonywania ich pracy oraz dostawy niezbędnych środków ochronnych, by mogli leczyć pacjentów "bez narażania życia".

Zaczyna brakować łóżek szpitalnych na reanimacji i innych oddziałach; niektórzy koledzy są zdesperowani - głosi list lekarzy wysłany z Turynu.

21:20 Irlandia:

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Irlandii zwiększyła się o 102 i wynosi obecnie 785, podało w sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To trzeci kolejny dzień z trzycyfrowym wzrostem zakażeń w ciągu doby.

21:09 Erytrea:

Minister informacji Erytrei Yemame Gebremeskel poinformował na Twitterze, że w kraju zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa u osoby, która przyleciała z Norwegii.

Pierwszym pacjentem jest 38-letni Erytrejczyk mieszkający na stałe w Norwegii, który w sobotę rano przyleciał na Międzynarodowe Lotnisko w Asmarze, stolicy kraju.

20:55

Resort zdrowia poinformował, że nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 20 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego i po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 536. Pięć z tych osób zmarło.

20:49 NOWE DANE RESORTU ZDROWIA:

O 44 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem informuje resort zdrowia. Oznacza to, że tylko dzisiaj zarejestrowano 111 nowych zakażeń. Generalnie zaś liczba przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 536.

20:04 Tajlandia

89 nowych zakażeń koronawirusem zanotowała Tajlandia. To największy dzienny przyrost zachorowań w tym kraju od początku epidemii.

Liczba chorych na Covid-19 w Tajlandii wzrosła tym samym do 411. Jedna osoba zmarła.

19:53 USA:

Wiceprezydent USA Mike Pence poinformował, że wraz żoną podda się testom na obecność koronawirusa.

W piątek przekazano, że zarażony koronawirusem jest pracownik biura wiceprezydenta.

Sam Pence zapewnił jednak na konferencji prasowej, że jego współpracownika nie było w Białym Domu od poniedziałku. Również służby prasowe prezydenta USA podkreśliły, że ani Donald Trump, ani Mike Pence nie mieli ostatnio z zakażoną osobą bliskiego kontaktu.

19:51 Wielka Brytania:

Kolejne 56 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 233 - podało brytyjskie ministerstwo zdrowia. To kolejny w ostatnich dniach rekordowy wzrost liczby zgonów.

Spośród 56 osób, które zmarły w ciągu ostatniej doby, 53 zgony miały miejsce w Anglii, dwa w Walii, zaś jeden w Szkocji.

19:47 USA:

Zakażonych koronawirusem jest w Stanach Zjednoczonych ponad 21 tysięcy ludzi, a co najmniej 267 chorych zmarło - donosi CNN. Najgorsza jest sytuacja w stanie Nowy Jork. 

Pozostanie w domach nakazano ponad 70 milionom Amerykanom.

19:44 NAJNOWSZE DANE RESORTU ZDROWIA:

Blisko 55 tysięcy ludzi objętych jest w Polsce dwutygodniową kwarantanną, ponad 74 tysiące są zgłoszone do kwarantanny po powrocie do kraju z zagranicy, a blisko 57 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w dziennym raporcie nt. epidemii koronawirusa. Z przekazanych przez resort danych wynika również, że w związku z epidemią w szpitalach przebywa 1047 osób.

19:24 HOKEJ:

Nie odbędą się zaplanowane od 8 do 24 maja w Szwajcarii hokejowe mistrzostwa świata elity - taką decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF).

Gospodarzami zawodów miały być Zurych i Lozanna. Sprzedano już ponad 300 tysięcy biletów.

Wcześniej IIHF zdecydowała o odwołaniu mistrzowskich turniejów na niższych szczeblach rozgrywkowych: MŚ Dywizji 1A w Lublanie i MŚ Dywizji 1B w Katowicach, w których o awans na zaplecze elity mieli waczyć polscy hokeiści.

Na razie nie wiadomo, czy odwołane turnieje zostaną rozegrane w innych terminach.

19:18

Siostry Serafitki z Oświęcimia włączyły się w obywatelską inicjatywę "Szyjemy maseczki":

18:57

O pilne zwołanie obrad i wypracowanie planu pomocy klubom sportowym, zawodnikom i działaczom apelują do ministra sportu stowarzyszenia polskich hokeistów, koszykarzy i piłkarzy.

Jak zaznaczają w opublikowanym komunikacie: "zakończone przedwcześnie rozgrywki ligowe, odwołane turnieje i imprezy sportowe narażają na straty wszystkich" związanych z rynkiem sportowym.

"Epidemia koronawirusa (...) sparaliżowała cały sektor sportowy" - mówi natomiast wprost szef Stowarzyszenia Zawodników Hokeja na Lodzie Krystian Dziubiński. 

18:42

"Koronawirus. Mity, nadzieje, przestrogi. I chlorochina..." - posłuchaj podcastu dziennikarza RMF FM Grzegorza Jasińskiego. 

18:33

"NIECZYNNE DO ODWOŁANIA" - posłuchaj najnowszego podcastu dziennikarza RMF FM Michała Zielińskiego:

18:22

Resort zdrowia poinformował, że nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą: 19 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. śląskiego, po 5 osób z woj. podkarpackiego oraz dolnośląskiego, 3 osób z woj. pomorskiego i 1 osoby z woj. małopolskiego. 

18:07

40 nowych przypadków koronawirusa zanotowano w Polsce - donosi resort zdrowia. Oznacza to, że tylko dzisiaj zarejestrowano w naszym kraju 67 nowych przypadków zakażenia, zaś od początku epidemii - już 492.

17:45

546 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu jednej doby w Lombardii na północy Włoch - taki bilans podał przedstawiciel władz regionu Giulio Gallera. Obecnie zakażonych jest tam ponad 25 tysięcy ludzi.

Do piątku zanotowano we Włoszech, że zmarły 4032 osoby zakażone koronawirusem. 

17:22

W niedzielę odbędą się wybory uzupełniające i przedterminowe w kilku polskich gminach. Towarzyszą im nadzwyczajne okoliczności związane z zagrożeniem koronawirusem. 

Głosujący dostaną długopisy jednorazowego użytku. Przed dokonaniem aktu wyborczego spryskają sobie ręce płynem dezynfekującym.

17:08

Lekarka z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, który został przemianowany na zakaźny, ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jak zaznaczyła rzeczniczka prasowa placówki Izabela Hirsch-Lewandowska: "Osoba ta nie została zakażona podczas pracy, ale poza nią - podczas prywatnego spotkania".

Lekarka przebywała w kwarantannie domowej od 15 marca, zaś ostatni dyżur w grudziądzkim szpitalu miała 2 dni wcześniej, gdy szpital nie działał jeszcze jako jednoimienna placówka zakaźna.

"Osoby, które miały bezpośredni kontakt z tą osobą do 13 marca, poddane zostały kwarantannie, objęto ich również nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Wykonane zostaną u tych osób badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2" - przekazała w komunikacie Izabela Hirsch-Lewandowska, podkreślając równocześnie, że liczba osób z personelu, które miały kontakt z zakażoną, jest niewielka, a cała sytuacja nie wpływa w żaden sposób na funkcjonowanie placówki.

16:59 ZAPRASZAMY NA DEBATĘ!

Medycyna w czasach pandemii - ta debata rozpoczyna się na RMF24.pl:

W debacie biorą udział:

  • dr n. med. Joanna Heyman-Salvade - polska kardiolożka pracująca we Włoszech
  • prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong - Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • dr n. med. Jerzy Friediger - Dyrektor Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie
  • prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki - Prorektor ds. Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński

Dyskusję moderuje Dyrektor Informacji RMF FM Marek Balawajder.

16:49 POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Rozwiązania pomocowe dla pracodawców i pracowników na czas kryzysu - zwolnienie z ZUS-u i dopłacanie do pensji pracowników - miesięcznie kosztować będą państwo około 13 mld złotych.16:26

Policja zatrzymała 24-letniego uciekiniera ze szpitala zakaźnego w Gdańsku. Był tam hospitalizowany jako osoba, która może być zarażona koronawirusem.

Mężczyzna wpadł w ręce drogówki 620 kilometrów od Gdańska - w Suchej Beskidzkiej.

16:08

"Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 procent średniego wynagrodzenia" - to jedno z rozwiązań, jakie zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu m.in. z szefem rządu Mateuszem Morawieckim ws. tarczy antykryzysowej.

Inne rozwiązanie mówi o zwolnieniu z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące wszystkich samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców, których przychody spadły w stosunku do lutego o więcej niż 50 procent.

15:55

Ewakuacja chorych ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą w powiecie grójeckim na Mazowszu. Tam zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych pracowników i pacjentów. W sumie odnotowano 27 przypadków zakażenia.

15:31

Zwolnienie z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące dla wszystkich samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców, jeśli w związku z epidemią koronawirusa ich przychody spadły w stosunku do lutego o więcej niż 50 procent - takie rozwiązanie zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim ws. tzw. tarczy antykryzysowej.

14:57

Niechlubny rekord padł we Włoszech: w piątek tamtejsza policja ukarała za złamanie przepisów o walce z epidemią prawie 10 tysięcy ludzi.

Patrole policji i karabinierów kontrolują, czy Włosi przestrzegają zakazu wychodzenia z domów bez uzasadnionej potrzeby - a taką mogą być praca, zakupy czy kwestie dot. zdrowia. Za złamanie przepisów rządowego dekretu w tej sprawie grozi 206 euro kary lub nawet trzy miesiące aresztu.

W piątek kontroli poddano 223 tysiące ludzi, z których 9888 spisano.

14:31

5 mln zł przekaże na walkę z koronawirusem przekaże Grupa Lotos: pieniądze trafią do czterech szpitali w Pomorskiem i Zachodniopomorskiem, a przeznaczone mają być na zakup niezbędnego sprzętu medycznego - m.in. respiratorów, termometrów i leków.

PKN Orlen z kolei kupił 5 tysięcy maseczek ochronnych, które przekaże Agencji Rezerw Materiałowych, by docelowo mogły trafić do placówek ochrony zdrowia.

"Sfinansowaliśmy zakup maseczek ochronnych dla personelu medycznego, przekazujemy również Agencji Rezerw Materiałowych kolejne partie płynu do dezynfekcji rąk" - podkreśla prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

14:06

Ministerstwo Zdrowia chce szybko otworzyć co najmniej kilkanaście nowych laboratoriów diagnozujących w kierunku SARS-COV-2. Miałyby powstać w szpitalach w różnych miejscach w kraju. Jak ustalili reporterzy RMF FM, pismo w tej sprawie trafiło do dyrektorów wszystkich takich placówek w Polsce.

14:04

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zakończył tygodniową kwarantannę - poinformowała jego rzeczniczka. Samorządowiec został odesłany na izolację 13 marca, po tym, jak się okazało, że uczestniczył w spotkaniu z lekarzem, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

13:43

558 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Zmarło 16 kolejnych osób - poinformowały w sobotę belgijskie władze. Jest to najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 odnotowany od poczatku epidemii.

Liczba osób, u których stwierdzono do tej pory występowanie Covid-19, wynosi 2815. Rzeczywista liczba zakażeń jest prawdopodobnie jednak wyższa. W całym kraju z powodu powikłań zmarło 67 osób.

13:41

W związku z zagrożeniem wywołanym przez Covid-19 w Gruzji do 21 kwietnia obowiązywać będzie stan wyjątkowy - ogłosił gruziński premier Giorgi Gacharia. W tym zakaukaskim kraju potwierdzono 48 przypadków zakażenia koronawirusem.

Stan wyjątkowy w kraju ogłosiła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, do której zwrócił się z wnioskiem o jego wprowadzenie premier. Prezydent podkreśliła, że ograniczenia nie będą dotyczyły wolności słowa. Zaznaczyła też, że w kraju nie jest wprowadzana godzina policyjna.

13:30

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 

Wirusa wykryto u 4 osób z Wielkopolski, 3 osób z Dolnego Śląska, 2 osób z Podlasia i po jednego osobie z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny oraz Kujawsko-Pomorskiego.

Tym samym liczba wszystkich wykrytych przypadków w Polsce wzrosła do 452.

13:05

Trwa ewakuacja chorych ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. U personelu i kolejnych pacjentów placówki potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował PAP starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

Cześć pacjentów jest transportowana do szpitala MSWiA w Warszawie. Ci, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego, są przewożeni do domu - powiedział starosta grójecki.

Dodał, że w piątek wieczorem służby epidemiologiczne otrzymały potwierdzenie o siedmiu zarażonych pacjentach. Wcześniej potwierdzono zarażenie kilkunastu osób z personelu.

12:54

Szwedzki selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Norwegii Lars Lagerback zgodził się na obniżenie pensji o 20 procent w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię koronawirusa. 

Nowa umowa z norweską federacją, która wejdzie w życie 1 kwietnia, będzie obowiązywać też jego asystenta Pera Joara Hansena, jak również innego szwedzkiego trenera - Martina Sjoegrena, który prowadzi kadrę kobiet Norwegii.

12:46

Sąd aresztował na trzy miesiące 54-latka, który uciekł w czwartek ze szpitala zakaźnego w Zgierzu (Łódzkie), gdzie przebywał z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. Mężczyzna został zatrzymany po kilku godzinach. Grozi mu do 8 lat więzienia.

12:36

70 trumien z ciałami zmarłych w Bergamo na północy Włoch wywiozły stamtąd ciężarówki wojskowe do innych rejonów kraju, gdzie zostaną poddane kremacji - podały media. To kolejny transport zwłok z miasta pogrążonego w epidemii koronawirusa.

12:30

Projekt ustawy o ochronie przed SARS-CoV-2 został w piątek złożony w węgierskim parlamencie przez minister sprawiedliwości Judit Vargę - podał tamtejszy resort sprawiedliwości. Projekt przewiduje większe pełnomocnictwa rządu na wypadek, gdyby parlament nie mógł obradować.

12:04

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 56 tys. osób poddanych kwarantannie. Jak informuje rzecznik KGP, w związku z uchybieniami związanymi z nieprzestrzeganiem kwarantanny, funkcjonariusze ukarali 328 osób. 

11:55

W Chinach, gdzie od trzech dni jedyne potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą 41 osób, które powróciły ostatnio do Chin z zagranicy, narastają obawy przed drugą falą epidemii, której źródłem mogliby stać się chińscy studenci przyjeżdżający z krajów UE i USA.

11:44

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomniało biskupom diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących wziąć udział w zgromadzeniach religijnych.

We wskazaniach dla biskupów z 21 marca Prezydium KEP przypomniało także, że w związku z epidemią istnieje konieczność ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych.

11:35

W Niemczech w ciągu doby zanotowano 2705 nowych przypadków koronawirusa - informuje Instytut Roberta Kocha. Zanotowano także 16 nowych ofiar.

Łącznie w Niemczech zanotowano 16 662 przypadków zakażenia, a 47 osób zmarło

11:20

Najbardziej znany chiński piłkarz Wu Lei, występujący w zespole ligi hiszpańskiej Espanyolu Barcelona, został zarażony koronawirusem, ale ma "łagodne objawy" - poinformowała futbolowa federacja jego kraju.

Grający drugi sezon w hiszpańskiej ekstraklasie 28-letni Wu Lei został odizolowany w swoim domu w Barcelonie.

11:18

W Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza zarządzono kwarantannę w związku z wykryciem koronawirusa u 38-letniej pacjentki, którą przewieziono do Poznania, a która wcześniej przebywała w tym szpitalu. Pacjentka jest w ciężkim stanie - przekazał PAP dyrektor szpitala Sławomir Wysocki.

W związku z sytuacją wyłączony został oddział A szpitala na pierwszym piętrze, gdzie leczone są przypadki ostre, zapalne i rozrostowe, przebiegające z niewydolnością oddechową.

11:10

SOR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wznowił w sobotę normalną pracę po czasowym zamknięciu z powodu obecności w nim pacjenta zakażonego koronawirusem - poinformował PAP dyrektor szpitala Zbigniew Bajkowski.

11:04

Na Litwie odnotowano pierwszy przypadek zgonu z powodu Covid-19. W Wiłkomierzu (lit. Ukmerge) zmarła kobieta w starszym wieku - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-19 doszło najprawdopodobniej w szpitalu.

10:36

Nie zabraknie (pieniędzy na programy społeczne - red.). Mamy w tej chwili taką sytuację i to jest zasługa rządu, że są pewne zapasy, pewne zasoby - mówił Jarosław Kaczyński w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem.

10:25

Zawieszenie funkcjonowania uczelni przedłużamy analogicznie do terminu, który będzie obowiązywał w szkołach, czyli do 10 kwietnia - poinformował w sobotę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zajęcia online powinny być kontynuowane - zaznaczył .

10:03

Dezynfekcji z powodu koronawirusa poddano pomieszczenia w budynkach urzędu miejskiego w Białymstoku. Każdej nocy dezynfekowane są też miejskie autobusy - podały władze miasta. Dodatkowo miasto podarowało ozonatory m.in. pogotowiu ratunkowemu i policji.

Urząd Miasta Białegostoku od początku tygodnia do odwołania jest zamknięty dla interesantów. Osobiście można jedynie załatwiać sprawy związane z rejestracją zgonów i urodzeń.

09:40

Na Podkarpaciu w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 69 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 5911 - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

09:28

Dziś w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych będzie 3379 żołnierzy i pracowników wojska oraz 545 jednostek sprzętu. Prawie 1,5 tys. żołnierzy będzie wspierać Straż Graniczną i Policję w ochronie granic - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

09:23

Policja szuka mężczyzny, który uciekł z izby przyjęć szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu - poinformował Dariusz Świątczak z policji w Opolu.

Według ustaleń policji, mężczyzna w średnim wieku został przywieziony do szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu karetką, którą sam wezwał do domu. Ratownicy uznali, że objawy chorobowe mogą świadczyć o zakażeniu pacjenta koronawirusem.

09:12

Rozłożenie czynszu na raty, odłożenie płatności, umorzenie odsetek i wsparcie łódzkich przedsiębiorców w zakresie doradztwa finansowego i prawnego ma znaleźć się w opracowywanym przez Urząd Miasta Łodzi pakiecie pomocy dla firm. Jego szczegóły poznamy w poniedziałek.

O pierwszych rozwiązaniach wspierających łódzkich przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnym położeniu z uwagi epidemię koronawirusa poinformowała na Facebooku prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

08:40

Odnotowano 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia. To 4 osoby z województwa wielkopolskiego, 3 osoby z województwa śląskiego, 3 osoby z województwa warmińsko-mazurskiego i po jednej osobie z Pomorskiego, Lubelskiego, Zachodniopomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego.

 

Tym samym liczba przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju wzrosła do 439. 

08:36

Stan jest pod kontrolą. Wybory powinny się odbyć. Administracja rządowa i samorządowa mają konstytucyjny obowiązek podjąć działania, żeby wybory się odbyły, bo zbliżają się już pierwsze terminymówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM prezes PiS Jarosław Kaczyński.

08:28

Od dziś obowiązuje zakaz wstępu do Puszczy Niepołomickiej ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-Cov-2 - podało Nadleśnictwo Niepołomice. Puszcza jest popularnym miejscem spacerów dla mieszkańców Krakowa i powiatu wielickiego.

Obecny zakaz obowiązuje do końca marca. Zgodnie z zarządzeniem nadleśniczego na terenie Puszczy Niepołomickiej mogą przebywać jedynie osoby wykonujące prace w lesie, służby porządkowe i ratunkowe.

08:20

W sobotę rano przywrócono działanie izby przyjęć Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, która była czasowo zamknięta po tym, jak pojawił się tam pacjent zakażony koronawirusem. Informację o ponownym uruchomieniu izby przekazał PAP rzecznik szpitala Kamil Nowak.

07:40

Aż 70 proc. Polaków uważa, że w związku z pandemią koronawirusa majowe wybory prezydenckiego powinny zostać przełożone.

07:17

Przypominamy, że kary za złamanie kwarantanny zostały podniesione. Ukarany będzie musiał zapłacić 30 tys. zł.

07:16

Epidemia koronawirusa nie powstrzymała wysyłki paczek ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Nie zakłóciła ona nasilonej przed Wielkanocą działalności dużego hurtownika Doma Export, drugi pod względem wielkości Polamer pracuje w zmniejszonym składzie.

Jak wyjaśnił PAP były wieloletni właściciel Doma Export Ludwik Wnękowicz, na rynku polonijnym w USA jest kilkaset punktów przekazujących paczki poprzez hurtowników, którzy obsługują lokalne punkty w zakresie transportu oraz zajmują się wysyłką paczek do krajów docelowych. Największym odbiorcą jest Polska.

07:05

Tysiące wyborców, którzy mogą pójść w niedzielę do urn, przywitają komisje wyborcze w maseczkach chirurgicznych - pisze sobotnia "Gazeta Wyborcza".

Jak przypomina "Wyborcza", samorządowy maraton wyborczy rozpocznie się w najbliższy weekend i potrwa przez kolejne dwa tygodnie.

"W tym czasie w 19 gminach zaplanowano wybory przedterminowe i uzupełniające. W najbliższą niedzielę radnych miejskich i wiejskich oraz wójtów będą wybierać mieszkańcy ośmiu gmin w pięciu województwach. Największe wybory odbędą się w Jarosławiu na Podkarpaciu, gdzie po śmierci wójta trzeba wybrać jego następcę. Uprawnionych do głosowania jest 10,5 tys. osób. W pierwszej turze dwa tygodnie temu do urn poszło 5,2 tys." - czytamy w "GW".

06:33

Z powodu pandemii koronawirusa Kuba zamknie od wtorku na miesiąc swoje granice dla obcokrajowców - poinformował w piątek w telewizyjnym wystąpieniu prezydent tego kraju Miguel Diaz-Canel. Wstęp na wyspę będą mieli tylko kubańscy obywatele, chcący powrócić z zagranicy.

Gwarantujemy możliwość powrotu na Kubę naszych obywateli, przebywających za granicą oraz będziemy przestrzegać prawa cudzoziemców, chcących opuścić nasze państwo i wrócić do swoich krajów - powiedział Diaz-Canel. Zapowiedział także zamknięcie dyskotek, teatrów, kin i innych miejsc, świadczących rozrywkę.

06:30

W Singapurze stwierdzono pierwsze dwie ofiary śmiertelne zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Zmarli to 75-letnia obywatelka Singapuru oraz 64-letni mężczyzna z Indonezji.

06:27

1,2 procent z wybranej do analiz grupy kilkuset zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem nie miało żadnej dodatkowej choroby, pozostali cierpieli na współistniejące schorzenia w liczbie od 1 do ponad 3 - podał w raporcie krajowy Instytut Zdrowia.

06:23

W Paragwaju zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem - poinformował minister zdrowia tego kraju Julio Mazzoleni. W Paragwaju do tej pory wykryto 18 przypadków infekcji.

06:18

W Korei Południowej znów wzrosła liczba nowych zakażeń koronawirusem - poinformowały służby sanitarne tego kraju. W ostatniej dobie zanotowano 147 kolejnych przypadków infekcji. Zmarło osiem osób.

Dzień wcześniej służby w Seulu informowały o 87 nowych zakażeniach. W sumie do tej pory w Korei Południowej potwierdzono 8799 przypadków infekcji. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o osiem do 102.

06:14

Cztery osoby zakażone koronawirusem zmarły w Brazylii w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Luiz Henrique Mandetta. To 11. przypadek śmiertelny w tym kraju. Liczba infekcji w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła z 621 do 904.

Brazylijski senat w piątek podpisał ustawę o stanie wyjątkowym na terenie całego kraju. Natomiast ministerstwo gospodarki obniżyło prognozę wzrostu gospodarczego z 2,1 proc. do zera.

06:12

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Co to oznacza dla Polaków? Jakie dodatkowe ograniczenia możemy napotkać? Przeczytajcie na RMF24.pl!

06:06

Trzecią z rzędu dobę w Chinach nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem - podała chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach siedem osób zmarło.

Jak poinformowała Komisja, nowe przypadki infekcji z ostatniej doby dotyczą 41 osób, które przyjechały do Chin z zagranicy, w tym 14 do Pekinu. Dzień wcześniej takich przypadków było o dwa mniej, a w sumie od początku epidemii jest ich 269.

W sumie w Chinach kontynentalnych koronawirusem zaraziło się 81 008 osób, z których ponad 71 tysięcy powróciło do zdrowia.

06:00

Pracownik biura wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformowała w piątek rzecznik prasowa Pence'a Katie Miller. Nie podano nazwiska zakażonej osoby.

Miller wyjaśniła, że ani prezydent USA Donald Trump, ani Pence nie mieli ostatnio z zakażoną osobą bliskiego kontaktu. Dalsze śledzenie kontaktów tej osoby jest prowadzone zgodnie z wytycznymi Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom - oświadczyła rzeczniczka.