RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Pomnik pogromców Enigmy

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

W Poznaniu odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik kryptologów, którzy złamali niemiecki szyfr Enigmy. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski skrócili II wojnę światową o kilka lat. W czasach PRL-u byli skazani na niepamięć. Dziś ich nazwiska widnieją między cyframi na wielkich płytach pomnika. Na uroczystość do Poznania przyjechały rodziny słynnych matematyków.

.

.

.

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: