Dzięki tej inwestycji Litwa, Łotwa i Estonia zostaną przyłączone do europejskiego systemu energetycznego. Z kolei dla Polski jest to szansa na uzupełnienie energetycznych niedoborów.
Pod koniec września prezydenci Polski i Litwy podpisali deklarację w sprawie współpracy energetycznej obu krajów. Łączny koszt technicznej integracji systemów energetycznych państw szacowany jest na 290 mln euro.