Warto jednak pamiętać, że antybiotyki nie zwalczają wirusów, czyli nie leczą grypy i przeziębienia. Nie wolno ich też odstawiać, jak tylko lepiej się poczujemy. Co więcej, jeśli antybiotyk pomógł nam raz, wcale nie oznacza, że możemy po niego sięgnąć ponownie.
Antybiotyków nowych nie mamy, w związku z tym musimy błogosławić to, co mamy i starać się, żeby ich nie nadużywać - mówią lekarze. Jednak dla wielu pacjentów antybiotyk to panaceum na każdą chorobę. Jeśli nie daję już naprawdę rady i jest to strasznie dokuczliwe, decyduję się na antybiotyk - powiedział reporterce RMF FM jeden z mieszkańców Poznania. Posłuchaj relacji Agnieszki Bylicy:
Antybiotyki to leki stosowane w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Ich działanie polega na powodowaniu śmierci komórki bakteryjnej lub wpływaniu w taki sposób na jej metabolizm, aby ograniczyć jej możliwości rozmnażania się. Nieracjonalna antybiotykoterapia może wiązać się z uodpornieniem danego szczepu bakteryjnego na lek.