RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Polacy nadużywają antybiotyków

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Polacy nadużywają antybiotyków, a w niemal trzech czwartych przypadków zażywają je niepotrzebnie. Zajęliśmy dziesiąte miejsce w Europie pod względem sprzedaży tych leków. Dziś przypada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.

Warto jednak pamiętać, że antybiotyki nie zwalczają wirusów, czyli nie leczą grypy i przeziębienia. Nie wolno ich też odstawiać, jak tylko lepiej się poczujemy. Co więcej, jeśli antybiotyk pomógł nam raz, wcale nie oznacza, że możemy po niego sięgnąć ponownie.

Antybiotyków nowych nie mamy, w związku z tym musimy błogosławić to, co mamy i starać się, żeby ich nie nadużywać - mówią lekarze. Jednak dla wielu pacjentów antybiotyk to panaceum na każdą chorobę. Jeśli nie daję już naprawdę rady i jest to strasznie dokuczliwe, decyduję się na antybiotyk - powiedział reporterce RMF FM jeden z mieszkańców Poznania. Posłuchaj relacji Agnieszki Bylicy:

Antybiotyki to leki stosowane w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Ich działanie polega na powodowaniu śmierci komórki bakteryjnej lub wpływaniu w taki sposób na jej metabolizm, aby ograniczyć jej możliwości rozmnażania się. Nieracjonalna antybiotykoterapia może wiązać się z uodpornieniem danego szczepu bakteryjnego na lek.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: