RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Polacy mają gigantyczne długi

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Polacy zalegają ze spłatą długów już na prawie 10 miliardów złotych. W ciągu roku kwota zaległości wzrosła prawie o połowę, dokładnie o 47 procent. Biuro Informacji Gospodarczej opublikowało właśnie raport o klientach wysokiego i podwyższonego ryzyka w obrocie gospodarczym. Zapoznał się z nim reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Polacy najczęściej zalegają z płatnościami za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne. W dalszej kolejności są opłaty leasingowe i niespłacane kredyty hipoteczne oraz konsumpcyjne. Statystyczny dłużnik ma w tej chwili zadłużenie na poziomie 7 tysięcy 200 złotych. Wiek między 30 a 39 lat. Profilem negatywnego dłużnika może się niestety pochwalić mężczyzna - mówi prezes InfoMonitor BIG Mariusz Hildebrand.

Przedstawił też mapę krajowych długów: Palmę pierwszeństwa wiedzie województwo śląskie, które ma zadłużenie ponad 2 miliardy złotych. Kolejnym województwem, które ma zadłużenie ponad miliard złotych jest mazowieckie. Najniższy poziom zadłużenia, czyli najlepiej regulują swoje zobowiązania, Podlasie i województwo świętokrzyskie. W sumie w kraju mamy blisko milion czterysta zatwardziałych dłużników, którzy zalegają z płatnościami dłużej niż dwa miesiące.

Z rejestru można też wyczytać informacje o najbardziej zadłużonym Polaku. To mieszkaniec Mazowsza. Jego dług oszacowano na 77 milionów 775 tysięcy złotych.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: pieniądze

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: