Wzrosły ceny za przejazd austostradą A4. Od dziś jazda z Katowic do Krakowa kosztuje kierowców samochodów osobowych i motocykli 16 złotych (po 8 zł na każdej bramce). Kierowcy samochodów dostawczych płacą 27 złotych (po 13,50 na każdej z bramek). Tylko kierowcy wielkich ciężarówek nie odczują podwyżki. Ale oni, jeżdżąc autostradą, korzystają z winiet.

Musieliśmy podnieść ceny z powodów ekonomicznych - tłumaczy Alicja Rajtar ze Stalexportu, który zarządza autostradą. Przy A4 musi powstać więcej ekranów akustycznych. Trzeba też wybudować system odwadniania. Początkowo planowano, że ta ostatnia inwestycja kosztować będzie 105 mln złotych, ale ostatecznie okazało się, że wydatki będą prawie trzykrotnie większe. Kierowców nie przekonują argumenty zarządcy. Niektórzy już zapowiadają, że będą jeździć inną trasą.

Rozmawiam z kierowcami na A4

Pod koniec listopada, po trzech latach prac, na autostradzie zakończono wreszcie remonty nawierzchni. Wymieniono ją na odcinku ponad 60 km. W przyszłym roku zaczną się kolejne remonty, ale mają nie być już aż tak uciążliwe. Do naprawienia są 22 mosty i wiadukty. Ich remontowanie ma się zakończyć w roku 2012.