RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Podatki „dobiją” krynickie sanatoria?

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Radni Krynicy Zdroju o połowę podnieśli podatki od nieruchomości dla sanatoriów i szpitali, a także opłatę uzdrowiskową dla kuracjuszy. <i>To nóż w plecy ledwie zipiącym sanatoriom</i> - alarmują dyrektorzy krynickich placówek i zapowiadają protesty.

Krynickie sanatoria są w bardzo trudnej sytuacji, bo Narodowy Fundusz Zdrowia zmniejszył im kontrakty o prawie jedną trzecią. Przy tak dramatycznym zmniejszeniu przychodów podwyższenie podatków grozi katastrofą – ostrzega dyrektor szpitala wojskowego Romuald Lipski.

Burmistrz Krynicy Emil Bodziony uważa, że placówki powinny lepiej negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak zaznacza, podwyżki są konieczne. Żeby gmina mogła się rozwijać, żeby gmina mogła inwestować, muszą być środki publiczne, w tym z podatków.

A w przyszłym roku gmina rzeczywiście będzie potrzebować sporo pieniędzy – zaplanowano bowiem inwestycje za ponad 44 miliony złotych.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Dalsza część artykułu pod materiałem video: