Tysiąc kramów i wystawcy z 14 krajów. Do tego bogaty program artystyczny i 30 koncertów. Tegoroczny 757. Jarmark św. Dominika w Gdańsku będzie trwał do 20 sierpnia. Od poniedziałku można bezpłatnie pobierać na swoje smartfony specjalną aplikację z informacjami związanymi z jarmarkiem, m.in. interaktywną mapę stoisk, możliwość wyszukiwania wybranego asortymentu czy pełen program koncertów i wszystkich atrakcji.

Aplikacja jest dostępna dla użytkowników systemów Android i iOS. Aplikację można pobrać na Google Play lub App Store, wpisując po prostu hasło "Jarmark św. Dominika".

Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku - największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie.

"Tu są emocje, tu brzmi historia, tu jest luz"

W tym roku impreza odbywa się pod hasłem "Tu są emocje, tu brzmi historia, tu jest luz".

Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat.
Jarmark obywa się tradycyjnie na 19 ulicach historycznego centrum Gdańska. Oprócz krajowych sprzedawców można spotkać wystawców z 13 krajów: Białorusi, Estonii, Francji, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Większość kramów ma charakter rzemieślniczy, kolekcjonerski i artystyczny; reszta to punkty sprzedające przysmaki regionalne oraz towary z innych branż.

Jarmark św. Dominika to również wiele imprez kulturalnych. W programie tegorocznej imprezy jest 30 koncertów, m.in. takich zespołów i wykonawców jak: Maja Kleszcz&incarNations, L.U.C&Rebel Babel Ensemble, Vavamuffin, Julia Pietrucha oraz Raz Dwa Trzy (koncert zamknięcia imprezy, 20 sierpnia).

Dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano m.in. sześć wydarzeń z cyklu "Koncerty pod gwiazdami" na Placu Kobzdeja, a także koncert na Targu Węglowym Królewskiej Orkiestry Salonowej, która wykona przeboje muzyki operowej, operetkowej i hity orkiestrowe.

Z kolei 3 sierpnia na Targu Węglowym będzie można zobaczyć unikaty z Kociewia. Zapraszamy na stoiska z regionalnymi przysmakami, rękodzieło artystyczne, kociewskie przyśpiewki, konkursy, gry, zabawy i warsztaty plastyczne.

Do 4 sierpnia trwają natomiast zapisy do Międzynarodowego Biegu św. Dominika. W prologu biegu (start 5 sierpnia) może wziąć udział nawet 1500 osób. Bieg to tradycyjnie już nie tylko Mistrzostwa Polski w biegu ulicznym na 10 km, ale też festiwal biegowy, w którym biorą udział amatorzy. To hit sportowego lata na Wybrzeżu.

Jarmark ma swój hejnał!

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark.

Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku.

W tym roku po raz pierwszy ceremonii otwarcia jarmarku towarzyszył nowy hejnał. Złożony dokładnie z 757 nut...

Co roku do hejnału ma być dodawana kolejna nuta.

(MKam)