Oczywiście Amerykanie mają chyba odpowiednie siły aby rozprawić się z piratami, ale u wybrzeży Afryki czyli przy półwyspie Somalijskim już są siły ośmiu państw w tym także Stanów Zjednoczonych. Mimo obecności łodzi patrolowych i samolotów statki porywane są nadal.
Piraci coraz aktywniejsi. Podejmą współpracę z Al-Kaidą?
Czy porwanie rosyjskiego statku Arctic Sea to potwierdzenie coraz większej aktywności piratów? Wydaje się, że tak, bo piratów rozzuchwala łatwość zdobywania pieniędzy. Do tego wiedzą, że poza nielicznymi sytuacjami armatorzy decydują się płacić okup za statek.