Statek „Bow Asir” został uwolniony bardzo szybko, po dwóch tygodniach. Zdaniem ekspertów, stało się tak dlatego, że jednostka była stara a piraci dostali sporą sumę okupu. Kwota porównywalna jest do tej, jaką zapłacił armator za supernowoczesny tankowiec „Sirius Star”. Ale eksperci uważają, że piraci obawiają się reakcji Amerykanów w sprawie porwanego kapitana innego, amerykańskiego statku.
Piraci atakują coraz śmielej. Jak mogą się bronić statki?
Piraci atakują coraz odważniej i coraz dalej od brzegów Somalii. Mają statki bazy, z których spuszczają na wodę szybkie łodzie motorowe. Nieuzbrojona załoga ma małe szanse, aby sama odeprzeć ich atak.