Wniosek, jaki wyciągnęliśmy, jest taki, że bezpośrednie strony, a więc Północ i Stany Zjednoczone, muszą najpierw siąść razem i znaleźć racjonalne rozwiązanie - powiedział rzecznik północnokoreańskiego resortu, cytowany przez agencję informacyjną KCNA. Teraz, gdy szlachetnie przedstawiliśmy nasze stanowisko, że chcielibyśmy rozmawiać z USA i prowadzić wielostronne rozmowy, w tym rokowania sześciostronne, nadszedł czas, aby to Stany Zjednoczone podjęły decyzję - zaznaczył.
Phenian wycofał się z rokowań sześciostronnych na początku kwietnia w reakcji na potępienie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ północnokoreańskiej próby rakiet balistycznych. Od tego czasu doszło do eskalacji napięcia pomiędzy Phenianem a społecznością międzynarodową. W maju Korea Północna przeprowadziła swoją drugą podziemną próbę jądrową, a następnie serię testów rakiet krótkiego i średniego zasięgu. W odpowiedzi Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nakładającą sankcje gospodarcze na reżim Kim Dzong Ila.