Amerykański pływak Michael Phelps z czterema złotymi i dwoma srebrnymi medalami został najbardziej utytułowanym sportowcem igrzysk olimpijskich w Londynie. Czterokrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła też jego rodaczka, pływaczka Missy Franklin.

Czołówkę klasyfikacji multimedalistów tworzą niemal wyłącznie przedstawiciele pływania. Wyjątkiem jest dwoje lekkoatletów, którzy wywalczy po trzy złote medale - Jamajczyk Usain Bolt i Amerykanka Alison Felix.

Najbardziej utytułowani sportowcy igrzysk w Londynie

( imię, nazwisko, kraj, dyscyplina, medale złote-srebrne-brązowe)

1. Michael Phelps (USA) - pływanie - 4-2-0

2. Missy Franklin (USA) - pływanie - 4-0-1

3. Allison Schmitt (USA) - pływanie - 3-1-1

4. Dana Vollmer (USA) - pływanie - 3-0-0

Usain Bolt (Jamajka) - lekkoatletyka -3-0-0

Allyson Felix (USA) - lekkoatletyka - 3-0-0

7. Ryan Lochte (USA) - pływanie - 2-2-1

8. Sun Yang (CHN) - pływanie - 2-1-1

9. Nathan Adrian (USA) - pływanie - 2-1-0

. Yannick Agnel (Francja) - pływanie - 2-1-0

. Matthew Grevers (USA) - pływanie - 2-1-0

. Ranomi Kromowidjojo (Holandia) - pływanie - 2-1-0

. Rebecca Soni (USA) - pływanie - 2-1-0

14. Alexandra Raisman (USA) - gimnastyka - 2-0-1

. Kai Zou (Chiny) - gimnastyka - 2-0-1 .

Wielki sportowiec zakończył karierę

Lider klasyfikacji zapowiedział przed igrzyskami, że zakończy po nich karierę. Chcę wreszcie zobaczyć, jak naprawdę wygląda świat - stwierdził najbardziej utytułowany sportowiec w historii nowożytnego olimpizmu. Amerykanin dotrzymał słowa. Ostatni dzień zmagań na londyńskiej pływalni zakończyła krótka ceremonia. Szef Międzynarodowej Federacji Pływackiej Julio Maglione wręczył Phelpsowi specjalną, srebrną statuetkę za całokształt jego osiągnięć.

Jego odejście chyba zwyczajnie jeszcze do mnie nie dotarło. Nasza rywalizacja, ale także przyjaźń, jest w sporcie czymś wspaniałym. Na pewno będzie mi go brakowało - powiedział Amerykanin Ryan Lochte. Choć ubędzie mi potężny rywal, nie cieszę się z tego. Rywalizacja z Michaelem zawsze była niesamowita, zawsze chciałem go pokonać i już na pewno mi się to nie uda. Pozostaje mi ścigać się z nim "wirtualnie", czyli uzyskać rezultaty lepsze niż on teraz - dodał Węgier Laszlo Cseh.