Agenci CBA zabezpieczyli dokumentację i komputery w siedmiu sądach rejonowych na terenie województwa lubuskiego. Przeszukania objęły też dwie firmy komputerowe w woj. śląskim. Jak dowiedzieli się nieoficjalnie reporterzy RMF FM, chodzi o śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy zakupie systemów informatycznych.

Śledczy podejrzewają, że przetarg na systemy odbył się z naruszeniem prawa. Jeden z badanych wątków mówi, że mogło dojść do korupcji przy wyborze firm realizujących przetarg.

Śledztwo dotyczy udzielania korzyści majątkowych lub osobistych, albo ich obietnic osobom pełniącym funkcje publiczne w związku z aktualizacją urządzeń informatycznych - poinformował zastępca prokuratora rejonowego w Nowej Soli Piotr Haładuda.

Agenci CBA zabezpieczyli komputery i dokumenty w sądach rejonowych w: Nowej Soli, Świebodzinie, Krośnie Odrzańskim, Żarach, Żaganiu, Wschowie i Zielonej Górze - to wszystkie sądy rejonowe w okręgu zielonogórskim. Agenci CBA prowadzili czynności także w dwóch firmach zajmujących się produkcją i dostarczaniem oprogramowania; znajdują się one w Rudzie Śląskiej i Piekarach Śląskich.

Prokuratura w Nowej Soli prostuje informacje dotyczące śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy zakupie systemów informatycznych. Jak zaznaczono w komunikacie na stronie internetowej, postępowanie nie dotyczy programów "Sędzia" i "Sędzia 2", a oprogramowania antywirusowego.

Oto treść oświadczenia prokuratury:

Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy zakupie jednego z programów antywirusowych przez sądy okręgu zielonogórskiego. W ramach tego postępowania Prokurator Rejonowy w Nowej Soli postanowił zażądać od sądów wydania dokumentacji dotyczącej tego zakupu i niektórych komputerów, na których mogła być ona zgromadzona. Postanowienie to realizowało dzisiaj CBA w Poznaniu, której to instytucji Prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa. Podobne czynności CBA przeprowadziła również w dwóch górnośląskich firmach. Sprawą zakupu zainteresował organy ścigania jeden z pracowników sądu, któremu w jego ocenie, złożono propozycję korupcyjną. Śledztwo ma na celu zweryfikowanie złożonego przez pracownika sądu zawiadomienia. Jednocześnie informujemy, że sprawa nie dotyczy firmy ZETO Świdnica i jej programów Sędzia i Sędzia2.