Bojkot prac nad ordynacją ma być formą protestu opozycji przeciwko trybowi prac nad zmianami. Chodzi m.in. o odwołanie przez koalicję wysłuchania publicznego. Głosowanie nad poprawkami odbędzie się prawdopodobnie jeszcze dziś rano.
Nowelizacja ordynacji umożliwi tworzenie bloków przez ugrupowania startujące w wyborach samorządowych. Komitety wyborcze będą mogły zawierać umowy o wspólnym podziale mandatów.