RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Od 19 lat polski orzeł nosi dumnie koronę

Publikacja: Poniedziałek, 9 lutego (13:26) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

19 lat temu orzeł w polskim godle odzyskał koronę. Ale poza symbolem niepodległości zmianie uległo też kilka innych szczegółów.

Jest bardziej symetryczny. Pięcioramienne gwiazdy na przepasce na piersiach zastąpiły rozety – tłumaczy profesor Henryk Wąsowicz z Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie. Zmienił się też bardzo istotny szczegół na tarczy. Zlikwidowano złoty otok wokół tarczy, który symbolizował zależność, pochodzenie nieprawe właściciela herbu - dodaje naukowiec.

Dla przeciętnego obywatela zmiany te są nie do wychwycenia. Przecież orzeł jaki jest każdy widzi. Jak się okazuje nie do końca, bo diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: