RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Obwodnica Augustowa nie przez Dolinę Rospudy

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Obwodnica Augustowa ominie dolinę rzeki Rospudy. Będzie biec koło Raczek. Według optymistycznych przewidywań Ministerstwa Infrastruktury, będzie gotowa pod koniec 2013 roku. <i>Do tego czasu mieszkańcy miasta mają dostać specjalną rekompensatę za długie oczekiwanie na obwodnicę</i> - zapewniają wicepremier Grzegorz Schetyna oraz minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Te zapewnienia i obietnice zostały jednak odebrane w Augustowie bez entuzjazmu. Nawet minister Grabarczyk przyznawał, że trzeba być optymistą, żeby wierzyć w ukończenie obwodnicy do 2013 roku. Jestem optymistą, wierzę. Że samorządowcy nam pomogą - mówił:

Optymistą nie jest natomiast burmistrz Augustowa. To termin nierealny. Tam mogą być rolnicy, ekolodzy - twierdzi Kazimierz Kożuchowski:

Nie pomagają nawet słowa Grzegorza Schetyny, który obiecuje dodatkowe środki unijne na rozbudowę uzdrowisk w Augustowie. Żeby pieniądze z programów europejskich mogły zostać tu, w Augustowie, i najbliższej okolicy:

Augustów może aplikować również o te środki bez rekompensaty za obwodnicę Augustowa - twierdzą jednak mieszkańcy i wszystko na to wskazuje, że niebawem znów zablokują Augustów:

A wykonawca obwodnicy przez Dolinę Rospudy złożył w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o wypłatę 40 milionów złotych odszkodowania z powodu zerwania umowy.

Dolina Rospudy to jeden z najcenniejszych obszarów torfowiskowych w Polsce. Występują tam rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Teren jest częścią Europejskiej Sieci Ekologicznej „Natura 2000”. Dolina Rospudy należy do tzw. „zielonych płuc Polski”, czyli regionalnego systemu ochrony tożsamości przyrodniczej i kulturowej północno-wschodniej części naszego kraju.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: Podlasie

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: