Debata emerytalna i ogłoszenie polskiego stanowiska w sprawie umowy o handlu z Kanadą - te fakty zdominują najbliższy tydzień w gospodarce.

W środę zbierze się sejmowa podkomisja, która na dobre ma ruszyć z pracami nad obniżeniem wieku emerytalnego z obecnych 67 lat dla wszystkich do 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Potem prezydenckim projektem ustawy zajmie się Sejm. już jednak wiadomo, że tak łatwo nie będzie, bo minister pracy razem z prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą forsować ograniczenie tej obniżki wieku emerytalnego - może się na przykład pojawić zakaz dorabiania przez emerytów. Chodzi o to, by zniechęcić nas do wcześniejszego kończenia pracy i zachęcić do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Kolejny temat, który zdominuje najbliższy tydzień to tak zwana umowa CETA, czyli umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a kanadą. Polska - jako członek Unii musi wyrazić swoje stanowisko - to właśnie czeka nas w przyszłym tygodniu. Umowa o handlu z kanadą teoretycznie ma otworzyć polskim firmom tamtejszy rynek - z drugiej strony pojawią się kolejne problemy prawne.

(MN)