W Pekinie ogłoszono listę nowych członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego - najwyższego organu kierowniczego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Sekretarzem generalnym partii został wiceprezydent Xi Jinping.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów liczebność Stałego Komitetu zmniejszono z dziewięciu do siedmiu osób. Na czele tego potężnego organu, już jako przywódca KPCh, stanął Xi Jinping (Si Dzinping), który w marcu przyszłego roku zastąpi Hu Jintao (Hu Dzintao) również na stanowisku prezydenta.

Xi objął również zwierzchnictwo nad armią, zajmując stanowisko szefa partyjnej Centralnej Komisji Wojskowej.

Nie ma również niespodzianek w obsadzie pozostałych miejsc Stałego Komitetu. Większość jego członków to partyjne "książątka" - dzieci niegdysiejszych dygnitarzy.

Znana pieśniarka błyszy u boku męża

Żona Xi Jinping to znana w całym kraju gwiazda pieśni ludowej Peng Liyuan (Peng Lijuen). Jest od niego o 10 lat młodsza. Już bywa porównywana do włoskiej piosenkarki i modelki Carli Bruni, która poślubiła poprzedniego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego.

Śpiewająca sopranem peany na cześć kraju i partii przyszła pierwsza dama Chin m.in. przez 24 lata z rzędu występowała w popularnym programie noworocznym emitowanym przez państwową telewizję i oglądanym przez setki milionów ludzi. Do czasu, kiedy stało się jasne, że Xi szykowany jest do objęcia najwyższych stanowisk, pozostawał w cieniu popularności swojej żony. Wkrótce po jego nominacji do potężnego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego partii w 2007 roku Peng przestała jednak występować w telewizji.

Chociaż od czasów Mao Zedonga - ojca chińskiego komunizmu - żony tamtejszych przywódców starają się pozostawać na uboczu, obecnie wydaje się, że Peng wraca na scenę, tym razem jednak w nowej roli, już bez mocnego makijażu i fantastycznych strojów, jakimi ozdabiała się podczas telewizyjnych występów.

Para ma jedno dziecko - córkę, która studiuje w USA.