RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Nowe wydanie listów Van Gogha

Publikacja: Piątek, 2 października (12:42) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

W Amsterdamie już niedługo będzie miało miejsce wielkie wydarzenie wydawnicze. Po 15 latach pracy, z inicjatywy Muzeum Van Gogha, ponownie wydane zostaną wszystkie - w sumie 902 - listy artysty. Korespondencja będzie publikowana 3 językach (francuskim, niderlandzkim i angielskim), z ponad 4 tysiącami reprodukcji, w 6 tomach, które razem ważą ponad 16 kg.

Wydaniu towarzyszyć będzie wystawa 120 listów Van Gogha, które będą pokazane obok jego obrazów i nawiązywać będą do nich treścią. Niektóre z listów są starannie ilustrowane przez artystę. Nowe wydanie listów oraz wystawa rzucają nowe światło na osobowość artysty.

Wiele osób myśli, że to był szaleniec, ale Van Gogh był bardzo zorganizowany. Robił wiele studiów i badań zanim cokolwiek namalował - mówi rzeczniczka Muzeum w Amsterdamie Natalie Bosch. Okazuje się, że Van Gogh nie malował tylko w szale twórczym, ale miał znakomitą, prawie fotograficzną pamięć, był systematyczny i dbał o szczegóły. Posłuchaj relacji korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon:

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: list

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: