RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Nowe szanse w walce z otyłością

Publikacja: Środa, 6 czerwca (17:53) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Nowe tropy w poszukiwaniach sposobu walki z otyłością. Naukowcy opublikowali właśnie wyniki dwóch programów badawczych, które mogą w przyszłości pomóc w zwalczaniu nadwagi. Być może dzięki nim uda się stworzyć leki ograniczające apetyt i zwiekszajace tempo przemiany materii.

Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu odkryli rolę, jaką jeden z hormonów odgrywa u myszy w procesie hamowania procesów życiowych, zmierzającym do zachowania energii na przykład w okresie głodu. Hormon FGF21 oddziałuje na receptory sterujące przemianą tłuszczów w energię. Sprawia, ze głodujący organizm zaczyna spalać tłuszcze, zamiast zużywać węglowodany. Można liczyć na to, że mechanizm ten uda się wykorzystać w terapii zaburzeń przemiany materii i leczenia otyłości u człowieka.

Z kolei naukowcy z European Molecular Biology Laboratory, German Institute for Nutrition w Poczdamie i Uniwersytetu Cincinnati odkryli cząsteczkę Bsx, której aktywność w mózgu wpływa na ruchliwość myszy i odczuwanie przez nie głodu. U myszy, u których ta cząsteczka nie występuje zaobserwowano mniejszą aktywność i inny sposób odbioru sygnałów informujących o głodzie. Oczekuje się, że badania roli Bsx pozwolą wyjaśnić, dlaczego niektórzy z nas mają mimo dużego apetytu mniejsza skłonność do tycia. Być może to szansa, by kiedyś farmakologicznie wspomagać naszą wolę pójścia za słuszną radą, by mniej jeść i więcej się ruszać...

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: