Obecnie abonamentu nie płaci blisko połowa odbiorców indywidualnych i aż 97 procent firm.
Prezes TVP korzysta z pomysłu naszych południowych sąsiadów. Tam od ponad roku abonamentu nie płacą właściciele telewizorów i odbiorników radiowych, lecz wszyscy, którzy w swym budynku mają podłączony prąd. Taki system znacznie podniósł ściągalność abonamentu, który obecnie wynosi 100 koron miesięcznie, czyli blisko 14 zł, ale z roku na rok ma być podnoszony. W zamian czescy widzowie w państwowej telewizji będą oglądać coraz mniej reklam, a w 2009 roku już żadnych. Być może taka rewolucja czeka również Polskę - podkreśla "ŻW".