Kiedy ZSRR przystąpił do drugiej wojny światowej? Bardzo by się chciało odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie i jasno, jak w radzieckiej szkole: 22 czerwca 1941 r. I dodać, żeby postawili „piątkę”: w charakterze ofiary agresji najeźdźców niemiecko-faszystowskich. Niestety nie można - czytamy w artykule pt. „Złączeni krwią”, poświęconym 70. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Gazeta zaznacza, że po podpisaniu 23 sierpnia 1939 r. z hitlerowskimi Niemcami paktu o nieagresji i tajnego protokołu o podziale Europy, przede wszystkim Polski, ZSRR zaczął się przygotowywać do wojny i to bynajmniej nie w charakterze ofiary.
Artykuł w niezależnej „Nowoj Gaziecie” to jeden z nielicznych tego typu głosów za naszą wschodnią granicą. W Rosji zapanowała zmasowana antypolska kampania medialna. W rosyjskiej rządowej telewizji powtarzane są kłamstwa o tym, że Polska była pierwszym sojusznikiem politycznym Adolfa Hitlera, a Józef Stalin nie miał wyjścia i musiał zapewnić bezpieczeństwo ZSRR. Tego typu nieprawdziwe informacje mają usprawiedliwić sojusz Hitlera ze Stalinem, który doprowadził do wybuchu drugiej wojny światowej i czwartego rozbioru Polski.