Powódź zagraża kolejnym miastom w Niemczech. Fala kulminacyjna na Łabie przesuwa się coraz bardziej na północ: na przyjęcie wielkiej wody szykują się miejscowości w Saksonii Anhalt. Przypomnijmy: do tej pory w powodzi w Niemczech zginęło 15 osób, a 26 uznano za zaginione.

Fala kulminacyjna na Łabie minęła Magdeburg. Poziom wody był niższy, niż prognozowano. Rzeka przerwała wał ochronny na kanale, którym część wód Łaby opływa miasto od wschodu.

Trudna sytuacja panuje także na północ od Magdeburga. Nasiąknięte wodą wały grożą pęknięciem w każdej chwili. W samej stolicy Saksonii-Anhalt mieszkańcy oddychają z ulgą. Woda opada.

Na terenach położonych na północ od Saksonii-Anhalt trwają gorączkowe przygotowania na nadejście fali kulminacyjnej. Wojsko, ekipy ratownicze oraz ochotnicy umacniają wały przeciwpowodziowe w Dolnej Saksonii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz Szlezwiku-Holsztynie.

Posłuchaj relacji korespondenta RMF Tomasza Lejmana:

Stabilizuje się sytuacja na północy Czech. Zaczyna jednak brakować środków dezynfekcyjnych, kończą się też zapasy szczepionek przeciwko żółtaczce.

Fala kulminacyjna na Dunaju, która przeszła przez stolicę Węgier, nie spowodowała większych strat. W Budapeszcie z zagrożonych terenów ewakuowano prawie 2 tys. osób.

foto RMF

14:25