System nauczania w Niemczech przeżywa ogromny kryzys związany ze starzeniem się kadry i masowymi odejściami na emeryturę. Według niemieckich związkowców w najbliższych dziesięciu latach odejdzie z pracy aż 300 tys. spośród 770 tys. niemieckich nauczycieli. Już w najbliższym czasie w Niemczech zabraknie około 40 tys. nauczycieli wymienionych wyżej specjalności.
Przedstawiciele niemieckich związków zawodowych zaproponowali więc sprowadzenie pedagogów z Polski. „Gazeta Wyborcza” powątpiewa jednak w skuteczność tego przedsięwzięcia, jako że w Polsce nie ma wielu nauczycieli biegle władających językiem niemieckim.