W lipcu rozpocznie się kolejna faza remontu płatnego odcinka autostrady A-4 Katowice-Kraków. Utrudnienia w ruchu, przede wszystkim w okolicach Chrzanowa, potrwają do końca przyszłego roku.

Zarządzająca tym odcinkiem spółka Stalexport Autostrada Małopolska poinformowała o szczegółach planowanych prac, obejmujących remont 28 kilometrow jezdni oraz 10 mostów. Od lipca prace będą prowadzone na odcinku od węzła Byczyna do węzła Chrzanów I (skrzyżowanie z drogą krajową nr 79). Remontowana będzie jezdnia o długości 6 km, 3 mosty oraz 8 łącznic na węzłach. Remonty łącznic zakończą się w połowie listopada 2008 a remonty mostów i jezdni - pod koniec 2009 roku.

Posłuchaj co o wiecznych remontach na płatnej A4 sądzą kierowcy płacący pełną stawkę za przejazd.

Sprawa uciążliwych remontów na płatnym odcinku A-4 była przedmiotem postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w kwietniu nałożył na SAM 1,3 mln zł kary. Urząd uznał, że spółka naruszyła prawo, narzucając konsumentom "nieuczciwe" ceny za przejazd remontowanym odcinkiem drogi. Według UOKiK remonty na płatnym odcinku nie powinny pogarszać standardu jazdy, a jeśli tak się dzieje, to przejazd ma być tańszy. SAM w całości zakwestionowała argumentację UOKiK i odwołała się od jego decyzji do sądu.