RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Na terenie elektrowni atomowej Fukushima jest pluton

Publikacja: Poniedziałek, 28 marca (17:47) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

W różnych miejscach na terenie uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I znaleziono na ziemi pluton - poinformowała spółka Tepco, odpowiedzialna m.in za bezpieczeństwo w zakładzie. Według jej przedstawicieli, pluton wykryto w próbkach, pobranych tydzień wcześniej. Nie stanowi to jednak zagrożenia dla zdrowia.

Pluton zawierają pręty paliwowe reaktora nr 3 - jednego z sześciu, jakie współtworzą elektrownię Fukushima I. 11 marca w siłowni doszło do awarii systemów chłodzenia i uszkodzenia czterech bloków reaktorowych. Spowodowało to, emisję substancji promieniotwórczych do otoczenia.

Źródło: RMF FM/PAP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: