Do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowany został akt oskarżenia dot. działalności mafii lekowej. Dokument liczy 750 stron i obejmuje 26 osób. 12 oskarżonych jest tymczasowo aresztowanych. Na działalności grupy Narodowy Fundusz Zdrowia stracił blisko 11 milionów złotych.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, oskarżonym zarzucono popełnienie 89 przestępstw. 4 z nich odpowie za zorganizowanie grupy przestępczej i kierowanie nią. Wśród tych osób jest Albin B. - menager sprzedaży do spraw sieci aptecznych.

Pozostali oskarżeni odpowiedzą m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, poświadczenie nieprawdy i obrót substancjami psychotropowymi oraz środkami odurzającymi. Jest wśród nich lekarz, który wystawił ponad 5300 poświadczających nieprawdę recept, jak również pośrednicy i pracownicy aptek, w których je realizowano. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Jak działali przestępcy?

Jak ustalili śledczy, Albin B. przekazywał listę leków, w oparciu o którą wydawano lekarzowi oraz jego córce polecenia wypisania recept na wysokorefundowane leki wykorzystywane do terapii nowotworowej. Recepty były realizowane za pośrednictwem innych członków grupy i przekazywanie Albinowi B. oraz innym osobom. Leki stawały się przedmiotem nielegalnego obrotu na czarnym rynku i poza granicami kraju. Na działalności grupy Narodowy Fundusz Zdrowia stracił blisko 11 milionów złotych. 

Śledczy zabezpieczyli majątek oskarżonych o wartości 4 milionów złotych, ale ta suma jeszcze się zwiększy po dokonaniu wpisów w księgach wieczystych i ustanowieniu hipotek na nieruchomościach należących do oskarżonych. Tylko przy Albinie B. zabezpieczono ponad 300 tysięcy złotych w gotówce i 5 samochodów. Dodatkowo ustanowiono hipoteki przymusowe na 3 nieruchomościach mężczyzny o łącznej wartości prawie 1,5 milion złotych. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.