RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Mniejsze emerytury dla WRON

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej - obniżono uprzywilejowane emerytury. Takie informacje Polska Agencja Prasowa otrzymała w resorcie obrony. Z danych ministerstwa wynika, że nowe regulacje dotyczą dziewięciu świadczeniobiorców wojskowego systemu emerytalnego.

Przeciętne świadczenie emerytalne tych osób wynosi obecnie 8495 zł. Po przeliczeniu według zasad, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2010 roku, przeciętne świadczenie wynosić będzie około 4143 zł brutto. Członkom WRON emerytura wojskowa naliczana będzie po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby w wojsku, począwszy od 8 maja 1945 roku.

Przepisy ustawy dezubekizacyjnej 13 stycznia zbada pełny skład Trybunału Konstytucyjnego. Dokument zaskarżyła Lewica, zarzucając mu m.in. odpowiedzialność zbiorową wobec funkcjonariuszy z PRL. Niektórzy prawnicy uważali, że nie powinno być konstytucyjnych problemów z odebraniem wyższych emerytur oficerom służb PRL. Za wątpliwą uznawali natomiast konstytucyjność odbierania ich członkom WRON.

WRON, której szefował ówczesny premier, szef MON i szef PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, administrowała od grudnia 1981 do lipca 1983 roku stanem wojennym. Należało do niej 22 wyższych wojskowych. Część z nich już nie żyje.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: