Toruń walczy o nowy most drogowy wysyłając kartki do... świętego Mikołaja. Władze miasta od lat nie mogą uporać się ze zdobyciem pieniędzy na budowę drugiej przeprawy samochodowej przez Wisłę. Tym razem na most ma dać brodaty święty, za którego miałby się przebrać minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk.

Właśnie do Grabarczyka adresowana jest świąteczna kartka, której wzór proponują władze miasta. Nad panoramą Torunia unosi się most z gwiazd, zaś nad nim figuruje napis: "drogi święty Mikołaju - prosimy o nowy most na gwiazdkę". Prezydent Torunia, Michał Zaleski ma nadzieję, że oryginalna forma przykuje uwagę ministrów.

To są święci Mikołaje. Mogą nam zrobić ogromny prezent - przekonuje prezydent Torunia

Tymczasem reakcje mieszkańców Torunia na pomysł władz miasta są różne. Od niesmaku - po pełne poparcie:

Każdy sposób, by zdobyć pieniądze na most jest dobry?

Czy minister infrastruktury wczuje się w rolę świętego Mikołaja? To się okaże. Obawiam się tylko, że najpierw musiałby sprawdzić, czy 200 tysięcy "dzieci" - tylu mieszkańców liczy Toruń - było w tym roku grzecznych.

Nowy, toruński most drogowy znajduje się na liście projektów rezerwowych listy unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Władze miasta liczą, że uda się jeszcze przekonać ministra, by wpisać inwestycję na listę projektów kluczowych, tak, by mogła być ona współfinansowana przez Unię Europejską.