Jak informuje agencja Reutera, gangi narkotykowe poszukują coraz bardziej „kreatywnych” metod przemycania swoich towarów do innych krajów świata – wykorzystywano już m.in. puszki piwa, religijne statuetki i meble.
Prezydent Meksyku Felipe Calderon wysłał do walki z narkobiznesem na terenie całego kraju 45 tysięcy żołnierzy. W tym roku w Meksyku w wojnach narkotykowych zginęło już około 2750 osób; w ubiegłym roku pochłonęły one 6300 ofiar.