Wśród ofiar jest co najmniej stu pielgrzymów z Egiptu, 35 Pakistańczyków i 4 obywateli Chin.
Saudyjskie władze twierdzą, że powodem tragedii było niezastosowanie się pielgrzymów do przepisów dotyczących ruchu wiernych i ich bagaży. Do zadeptania doszło w momencie, gdy tysiące osób przekroczyło most al-Dżamarat, skąd rzucano kamieniami w kierunku trzech kamiennych steli symbolizujących diabła - zgodnie z tradycją szatan właśnie stamtąd kusił Abrahama.