RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Marsz pamięci w stolicy. Warszawa wspominała ofiary likwidacji getta

Publikacja: Niedziela, 22 lipca (17:44) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Warszawiacy oddali hołd Żydom poległym w czasie likwidacji warszawskiego getta. Marsz pamięci wyruszył ulicami stolicy w dniu 70. rocznicy pierwszego transportu więźniów do Treblinki.

Uczestnicy marszu poświęconego najmłodszym mieszkańcom getta spotkali się pod pomnikiem na Umschlagplatz. Stamtąd przemaszerowali wzdłuż ulic: Stawki, Karmelickiej, Dzielnej, Smoczej, Żelaznej, Chłodnej i Towarowej, aż do ulicy Jaktorowskiej. Każdy otrzymał tzw. wstążkę pamięci. Na większości z nich widnieją nazwiska zamordowanych żydowskich dzieci, niektóre są bezimienne.

Akcja zakończyła się przy Domu Dziecka im. Janusza Korczaka. Wszystkie wstążki przyniesione tam przez uczestników marszu zostały powieszone na ścianie budynku i utworzyły symboliczny pomnik ofiar holokaustu.

Wydarzenie poświęcone było dzieciom, bo to właśnie wśród nich straty były największe. Z ponad 50 tysięcy maluchów wysiedlonych z getta do Treblinki przeżyło niecałe 500. Warszawskie getto ostatecznie zostało zrównane z ziemią 16 maja 1943 roku.

Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: