RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Mandaty za brak apteczek w Niemczech będą anulowane

Publikacja: Poniedziałek, 3 marca (16:10) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Niemcy anulują mandaty wystawione polskim kierowcom za brak apteczek w autach, jeśli ukarani zgłoszą się na policję. Tak ustalili przedstawiciele policji z obu krajów. Osoby ukarane mandatami mogą się zgłaszać się do szczecińskiej drogówki oraz do komend policji w Niemczech.

Skserowany dokument można także wysłać pod szczeciński numer 091-82-11-026. Policjanci z tamtejszego oddziału ruchu drogowego przekażą go niemieckim kolegom. Z pomocy szczecińskiej drogówki mogą także skorzystać kierowcy spoza województwa zachodniopomorskiego.

Do spotkania w Świnoujściu doszło po doniesieniach medialnych, że polscy kierowcy są karani w Niemczech za brak apteczek, wymaganych w tym kraju, a Niemcy na naszych drogach dostają mandaty za brak gaśnic samochodowych, do czego zobowiązani są polscy kierowcy.

Chcąc w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, obie strony zapoznały się z przepisami ruchu drogowego, które obowiązują w każdym z krajów. Ustalono, że za kilka miesięcy zostaną wydane ulotki po polsku i niemiecku, informujące o różnicach w prawie ruchu drogowego obu państw. Zorganizowane zostaną też wspólne patrole na większych drogach oraz szkolenia w Polsce i w Niemczech.

Podczas spotkania przypomniano, że kwestie wyposażenia samochodu, m.in. w apteczkę, gaśnicę, czy też jazda zimą na oponach zimowych, regulują przepisy kraju, w którym auto jest zarejestrowane.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: