Występ w US Open to i tak największy od 20 lat sukces polskiego tenisisty – w 1986 roku z powodzeniem przez pierwszą rundę Wimbledonu przeszedł Wojciech Fibak. Od tego czasu Polska nie mogła się pochwalić osiągnięciami w wielkoszlemowych zawodach tenisowych mężczyzn.
Kubot do III rundy dotarł po 2 pięciosetowych pojedynkach: najpierw pokonał Belga Kristofa Vliegena, a potem reprezentanta Izraela, Noama Okuna. Wcześniej zwycięsko przebił się przez kwalifikacje.
Awans do czwartej rundy wywalczyli zaś m.in. lider obydwu rankingów ATP - Szwajcar Roger Federer, Hiszpan Rafael Nadal, Amerykanin James Blake i Hiszpan Tommy Robredo.