Litewscy rolnicy, zgodnie z zapowiedziami zablokowali drogi prowadzące do przejść granicznych: litewsko-polskiego i litewsko-łotewskiego. Protestują także na drodze szybkiego ruchu nieopodal Kłajpedy. Rolnicy żądają zagwarantowania stałej ceny skupu mleka.

10 kilometrów przed litewsko-polskim przejściem granicznym Kalwarija-Budzisko drogę zablokowało ok. 1000 osób. To jedyne przejście na polsko-litewskiej granicy, na którym odprawiane są samochody ciężarowe.

Litewski urząd ochrony granicy poinformował, że zwrócił się już do polskich służb z prośbą o rozważenie możliwości czasowego zezwolenia samochodom ciężarowym przekraczania granicy na przejściu Lazdijaj-Ogrodniki, przeznaczonym tylko dla samochodów osobowych i autokarów.

Protest rolników na Litwie trwa już od poniedziałku. Żądają oni od władz przede wszystkim zagwarantowania stałej ceny skupu mleka - latem 65 centów za litr (około 65 groszy), zimą - 75 centów. Obecnie cena ta wynosi około 34 centów. Rolnicy domagają się też 140 mln litów na ustabilizowanie sytuacji w rolnictwie.

Foto: Archiwum RMF

14:50